Wstrząs hipowolemiczny – Czyli stan bezpośrednio zagrażający zagrażającym życiu. Nieleczony prowadzi do śmierci poszkodowanego. Reakcja anafilaktyczna może dotyczyć zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Reakcja może nastąpić przy kontakcie z sierścią zwierząt, lekami, pokarmami takimi jak jaja kurze, mleko krowie, orzechy ziemne pszenice czy jad pszczoły, osy czy mrówek.
W trakcie pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego szybkie i ostre reakcję alergiczne są rzadkimi choć zdarzającymi się wyjazdami. Szczególnie natężenie tego typu wyjazdów zdarza się w czasie korzystania z uroków pięknej wakacyjnej pogody. Skłania nas to do wyjścia z domu i często po raz pierwszy osoba dorosła czy dziecko ma kontakt z ugryzieniem mrówki czy pszczoły.

W wieku dziecięcym należy obserwować niemowlę i sprawdzać jego reakcję na nowe pokarmy.
Szczególnie w okresie rozszerzania diety opiekunowie bacznie powinni obserwować swoją pociechę. Jeśli pojawiają się jakieś niepokojące objawy w postaci reakcji skórnych, puchnięcia w miejscu kontaktu, powinniśmy zaprzestać podawania tego pokarmu i obserwować dziecko. Jeśli podejrzewasz alergie u dziecka udaj się do lekarza pierwszego kontaktu aby uzyskać skierowanie do alergologa. Uzyskanie informacji na temat alergii może ułatwić życie Tobie i Twojemu dziecku. Profilaktyka jest najlepszym sposobem radzenia sobie z alergią. Jednak czasami reakcja alergiczna może być szybka i przybrać postać ostrą.
Dzień dobry, jak postępować gdy poszkodowany nie ma przy sobie adrenaliny a wystąpiły duszności?
Dzień dobry. W pierwszej kolejności wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego (112). Następnie ułożyć poszkodowanego a pozycji siedzącej lub półsiedzącej ( pozycja ułatwiająca oddychanie). Rozluźnić odzież i umożliwić dostęp do świeżego powietrza.