Wypadki z udziałem dzieci. Pierwsza pomoc dzieci i niemowląt.

Wypadki z udziałem dzieci.
Pierwsza pomoc dzieci i niemowląt

Uświadomienie rodzicom, ile zagrożeń czai się w naszych domach staje się realne dopiero wtedy, gdy w naszym domu pojawia się noworodek. Albo, co lepsze, jak ten mały, słodki berbeć zaczyna raczkować i interesować się tym, co niekoniecznie jest polecane do użytku przez dzieci. W domu otaczamy się pięknymi elementami wyposażenia nie zastanawiając się nad tym, że mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszych pociech.

szkolenie z udzielania pierwszej pomocy 9 Straszenie rodziców czarnymi scenariuszami z jednej strony prowadzi do szkodliwej nadopiekuńczości, jednak z drugiej strony często brakuje nam wyobraźni i nieświadomie narażamy nasze dzieci na niebezpieczeństwo. Konsekwencje braku wyobraźni i świadomości często mogą prowadzić do stanu bezpośrednio zagrażającego życiu. Wtedy przydają się umiejętności zdobyte na kursie pierwszej pomocy (zapraszamy na kurs pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom online)

kurs z pierwszej pomocy onine

Bardzo trudnym może się okazać odnalezienie balansu między nadgorliwością, a daniem zbyt dużej swobody dziecku.
Schody, gorąca kawa, rozpalony kominek, szafa, upadek z łóżka czy krzesełka – to elementy, z których korzystamy nawet kilka razy dziennie. Przy chwilowym braku uwagi, spuszczeniu dziecka na dosłownie sekundę, te właśnie rzeczy użyte niewłaściwie mogą zrobić krzywdę. Według statystyk GUS z 2019 roku, około 70 proc. wypadków, podczas których interweniują ratownicy medyczni, ma miejsce właśnie w domu.

Najważniejsze jest zapobieganie

szkolenie z udzielania pierwszej pomocy

Dbaj o bezpieczeństwo zanim maluszek wystawi Cię na próbę. Szukaj informacji w Internecie. Ucz się na błędach cudzych. Opieraj się na wiarygodnych źródłach informacji. ”Wśród starszych dzieci chodzi głównie o urazy związane z akrobacjami na placach zabaw, ale padają także niemowlęta.
A konsekwencje mogą być bardzo poważne – od złamania kończyny po wstrząs mózgu czy pęknięcie czaszki. Jak to się dzieje? Bardzo często winna jest miłość braterska – starsze rodzeństwo z zapałem nosi niemowlaka, ale nie zawsze jest go w stanie utrzymać. Wypadnięcie z rąk zdarza się często także rodzicom i innym dorosłym – zwykle w trakcie kąpieli lub zabawy, np. w podrzucanie maluszka. Spora grupa niemowląt pada również z mebli – łóżka, kanapy czy stołu, a nawet niezapiętego krzesełka do karmienia. W tym przypadku problemem jest zaskakująca mobilność małego człowieczka, który wczoraj jeszcze nie umiał się przetoczyć z boku na bok, a dziś już potrafi i to impetem!”1

Uraz głowy

szkolenie z udzielania pierwszej pomocy 7

Każdy uraz głowy może być dla poszkodowanego – niezależnie od wieku – śmiertelnym niebezpieczeństwem. Każdy uraz głowy powinien budzić w nas niepokój. Objawy które mogłyby świadczyć o zagrożeniu życia, mogą pojawić się długo po incydencie upadku czy potrącenia. Każdy uraz głowy powinien być bacznie obserwowany przez opiekunów, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultowany ze służbami ratowniczymi. Jeśli zdarzeniu towarzyszy krwawienie, uraz głowy, utrata przytomności, zawroty głowy czy wymioty, natychmiast wezwij na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego. Jeśli podejrzewasz uszkodzenie kręgosłupa (upadek z wysokości, potrącenie), natychmiast zastosuj ręczną stabilizację głowy, aby ustabilizować kręgosłup. Jeśli doszło do uszkodzenia kręgosłupa, kolejne niepotrzebne ruchy mogą pogłębić uraz. Sprawdź czy poszkodowany (dorosły czy dziecko) nie ma innych urazów zagrażających życiu. Wykonuj tylko niezbędne ruchy. Staraj się nie przemieszczać poszkodowanego dbając równocześnie o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego.

Oparzenia

Oparzenia są najczęściej wstępującymi urazami wśród dzieci i niemowląt. Okazuje się, że chwila nieuwagi gorąca woda, kawa, kominek czy żelazko i oparzenie gotowe. Najważniejsze jest, aby zapobiegać takim sytuacjom – czyli stawiać gorące napoje poza zasięgiem dzieci, żelazko czy kominek nigdy nie powinny stać bez kontroli dorosłego. Starajmy się zabezpieczać te miejsca, a jeśli nie jest to możliwe, nie zostawiajmy dzieci w tych miejscach samych. W ratownictwie wyróżniamy 3 stopnie oparzeń.

szkolenie z udzielania pierwszej pomocy 5– obejmuje tylko naskórek (zaczerwienienie skóry, obrzęk, ból),
II° – uszkodzenie dotyczy naskórka i powierzchownych warstw skóry właściwej (zaczerwienienie
skóry z białymi plamami, obrzęk, ból, sączące pęcherze),
III° – martwica całego naskórka i skóry właściwej (skóra jest sucha, biało perłowa i/lub zwęglona
o wyglądzie przezroczystym lub pergaminowym, brak czucia bólu),
1. Ocenić bezpieczeństwo (pożar, materiały chemiczne),
2. Ocenić wstępnie osobę poszkodowaną ze zwróceniem szczególnej uwagi na drożność dróg oddechowych,
3. Skutecznie wezwać pomoc (tel. 112/999),
4. Zaopatrzyć obrażenia,
1) miejsce schładzać obficie wodą co najmniej 10 minut (ERC),
2) zdjąć luźną garderobę, biżuterię,
3) założyć delikatnie opatrunek hydrożelowy lub osłaniający,
4) jeżeli na poszkodowanym płonie odzież, przewrócić go na podłoże, następnie w pozycji leżącej tłumić ogień na nim (koc gaśniczy, gaśnica),
5) po schłodzeniu osłaniać miejsce oparzone wyjałowionym luźnym opatrunkiem (nie bandażować),
6) jeżeli odzież przywarła do ciała, nie zdejmować jej, stanowi bezpośrednio opatrunek (zdejmowanie jej jest bardzo bolesne dla poszkodowanego).

Zadławienia

Kamyk. Paproch. Kawałek jedzenia. Kuleczka. Odłamek. Ile to przedmiotów które można znaleźć pod waszą kanapa czy fotelem. Okazuje się, że nawet jeśli wysprzątacie mieszkanie na błysk na błysk, to mały sprytny skarb znajdzie coś, co może wsadzić do buzi. Klocki, guziki, monety czy baterie, to one najczęściej lądują w ustach dzieci czy niemowląt często powodując zadławienie. Pamiętajmy, że nieleczone zadławienie może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, a w konsekwencji nawet no śmierci.szkolenie z udzielania pierwszej pomocy 9 Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak się zachować. Od naszej szybkiej reakcji zależy czy dziecko zatrzyma się czy nie. Czekanie bierne na przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego spowoduje utratę przytomności i zatrzymanie krążenia, może przyczynić się do nieodwracalnych, trwałych uszczerbków na zdrowiu. Od szybkości i poprawności działań na miejscu zdarzenia zależy, co dalej wydarzy się z dzieckiem czy niemowlakiem.

Dlatego jeśli zadławiło się niemowlę:

szkolenia z pierwszej pomocy online 7

Dorosły dziecko ma natomiast inny algorytm postępowania. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolejności.

szkolenia z pierwszej pomocy online 5

szkolenie z udzielania pierwszej pomocy 8Jeśli wolisz zapobiegać, niż leczyć. Wiedzieć i mieć pewność, że w sytuacji zagrażającej życiu swojego dziecka, udzielisz mu pomocy, nie mogłeś trafić lepiej. Organizowany przez nas kurs pierwszej pomocy online, da Ci wiedzę i szereg ratowniczych schematów postępować w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: https://niebieskiepudelko.pl/wypadki-dzieci

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top