oparzenia słonczne

Słońce, świeci nad nami…czyli oparzenia, udar słoneczny i inne zmory promieniowania słonecznego

My – jako grupa fanatyków pierwszej pomocy mamy się całkiem nieźle. Zdrówko dopisuje, a co najfajniejsze małymi kroczkami zmierzamy do wakacji i przyjemnych ciepłych dni. Jak Wasze nastroje przed urlopami?

poparzenia słoneczne

Część naszej ekipy właśnie się byczy na plaży i przy basenie, a reszta w pocie czoła zaraża pasją do resuscytacji, postępowania przy zadławieniach, czyli robi to, w czym jest mistrzem – kursy pierwszej pomocy.

Dziś w trosce o Was chcielibyśmy profilaktycznie przypomnieć o zagrożeniach, na jakie jesteśmy narażeni w okresie letnim – tych związanych ze spędzaniem czasu na słoneczku.

Podczas gdy życie na Ziemi nie mogłoby przetrwać bez życiodajnego promieniowania słonecznego, to ciągłe bombardowanie energią ma również swoje skutki uboczne. Ekspozycja na światło słoneczne może przynosić korzyści zdrowotne, ale nadmierna ekspozycja może prowadzić do zagrażających życiu problemów zdrowotnych. Ostrożne zarządzanie ekspozycją na promieniowanie słoneczne jest kluczowym elementem utrzymania dobrego zdrowia. Bez opanowanej teorii, nie ma skutecznej praktyki, zatem kilka słów definicji.

Czym jest promieniowanie słoneczne

Ogólnie rzecz biorąc, promieniowanie to termin opisujący pewną formę emisji lub transmisji energii w postaci fali, lub cząstki. Powszechną formą promieniowania jest promieniowanie elektromagnetyczne w postaci fotonów, takich jak fale radiowe, mikrofale i światło widzialne. Promieniowanie słoneczne docierające do Ziemi to w dużej mierze promieniowanie elektromagnetyczne, czyli fotony emitowane przez Słońce w wyniku reakcji jądrowych i procesów chemicznych zachodzących wewnątrz Słońca i na jego powierzchni.

Rodzaje promieniowania słonecznego

Promieniowanie elektromagnetyczne występuje w widmie, a promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni ziemi pada w ultrafioletowej (UV), widzialnej i podczerwonej (IR) części widma. Bardzo dobrze znamy część światła widzialnego, ponieważ tak właśnie możemy widzieć! Kiedy światło słoneczne przechodzi przez kropelki wody w powietrzu, możemy zobaczyć pełne spektrum światła widzialnego, które jest światłem słonecznym, które nazywamy tęczą!

Widmo opisuje również różnice energii fotonów; Fotony UV mają więcej energii niż fotony światła widzialnego, które mają więcej energii niż fotony IR. Fotony wysokoenergetyczne w zakresie UV i powyżej, są uważane za promieniowanie jonizujące. Ten rodzaj promieniowania może być szkodliwy dla organizmów, w tym ludzi.

Zagrożenia wynikające z nadmiernego i/lub nieprawidłowego korzystania ze słońca

 • Rak skóry to nieprawidłowy wzrost komórek skóry. Zwykle rozwija się na obszarach wystawionych na działanie słońca, ale może również tworzyć się w miejscach, które normalnie nie są eksponowane na słońce.
  Dwie główne kategorie raka skóry są definiowane przez zaangażowane komórki:

Rak keratynocytowy
Pierwsza kategoria to raki podstawnokomórkowe i płaskonabłonkowe. To najczęstsze formy raka skóry. Najprawdopodobniej pojawią się na obszarach ciała, które są najbardziej nasłonecznione, takich jak głowa i szyja. Rzadziej niż inne formy raka skóry rozprzestrzeniają się i zagrażają życiu. Ale jeśli nie są leczone, mogą urosnąć i rozprzestrzenić się na inne części ciała.

-Czerniak
Drugą kategorią raka skóry jest czerniak. Ten rodzaj raka rozwija się z komórek, które nadają skórze kolor. Te komórki są znane jako melanocyty. Łagodne znamiona utworzone przez melanocyty mogą stać się rakowe.

Mogą rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele. U mężczyzn te pieprzyki częściej rozwijają się na klatce piersiowej i plecach. U kobiet te pieprzyki częściej rozwijają się na nogach. Większość czerniaków można wyleczyć, jeśli zostaną wcześnie zidentyfikowane i leczone. Nieleczone mogą rozprzestrzenić się na inne części ciała i stać się trudniejsze do wyleczenia. Czerniaki częściej rozprzestrzeniają się niż raki podstawnokomórkowe i płaskonabłonkowe.

 • Uszkodzenie oczu Promieniowanie słoneczne może również być szkodliwe dla oczu. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 20 procent wszystkich zaćmy wynika z nadmiernej ekspozycji na słońce lub ulega zaostrzeniu, a promieniowanie ultrafioletowe może również zwiększać ryzyko innych chorób oczu. Aby zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo, wybierz okulary przeciwsłoneczne, które filtrują promienie UVA i UVB. Frazy takie jak „absorpcja UV do 400 nm” i „spełnia standardy ANSI” wskazują, że okulary blokują do 99 procent szkodliwego promieniowania przedostającego się do oczu.
 • Oparzenie słoneczne to termin oznaczający czerwoną, czasami opuchniętą i bolesną skórę spowodowaną nadmierną ekspozycją na promienie ultrafioletowe (UV) ze słońca. Oparzenie słoneczne może mieć różną postać, od łagodnej do ciężkiej. Stopień zależy od rodzaju skóry i ilości ekspozycji na słońce. Oparzenie słoneczne jest poważnym czynnikiem ryzyka raka skóry.

oparzenie słoneczne

Ze względu na różnice w intensywności promieniowania UV przechodzącego przez atmosferę, ryzyko poparzenia słonecznego wzrasta w miarę zbliżania się do równika. Im większa szerokość geograficzna, tym mniejsza intensywność promieni UV. Z dokładnością do minuty, ilość promieniowania UV zależy od kąta padania słońca. Największe ryzyko występuje w południe słoneczne, kiedy słońce jest bezpośrednio nad tobą.

Objawy oparzenia słonecznego różnią się w zależności od osoby. Możesz nie zauważyć zaczerwienienia skóry przez kilka godzin po rozpoczęciu oparzenia. Szczytowe zaczerwienienie zajmie 12-24 godzin. Drobne oparzenia słoneczne zwykle powodują jedynie lekkie zaczerwienienie i tkliwość dotkniętych obszarów. W poważniejszych przypadkach mogą wystąpić pęcherze. Ekstremalne oparzenia słoneczne mogą być bolesne aż do osłabienia i mogą wymagać opieki szpitalnej.

W znacznie cięższych przypadkach objawy obejmują:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • nudności i wymioty,
 • słabość,

W skrajnych przypadkach mogą wystąpić objawy wstrząsu, na przykład:

 • niskie ciśnienie krwi,
 • półomdlałość,
 • skrajna słabość,

Zabiegi na oparzenia słoneczne

Ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie oparzeń słonecznych. Oparzenie słoneczne może prowadzić do trwałego uszkodzenia skóry i zwiększać ryzyko raka skóry. Oto kilka prostych sposobów na złagodzenie dyskomfortu spowodowanego oparzeniem słonecznym; należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na złagodzenie cierpienia jest przede wszystkim unikanie poparzeń słonecznych:

Uśmierzanie bólu – dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą pomóc złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Najlepiej wziąć je jak najszybciej. Pewną ulgę w bólu można zastosować jako maść miejscową.
Krem hydrokortyzonowy – może również pomóc zmniejszyć stan zapalny i swędzenie.
Nawilżaj – pij wodę, aby nawodnić skórę.
Nie tłucz małych pęcherzy – pozwól im biegać. Jeśli się zepsuje, wyczyść go łagodnym mydłem i wodą.
Łuszcząca się skóra – nie zrywaj i nadal stosuj krem ​​nawilżający.
Ochłodź skórę – nałóż wilgotną szmatkę lub ręcznik lub weź chłodną kąpiel.
Nie używaj masła – to fałszywy środek, który może zapobiec gojeniu się i uszkodzeniu skóry.
Zastosuj krem ​​nawilżający 
Unikaj słońca – unikaj pogorszenia poparzenia, wystawiając je na większe promieniowanie UV.

Jeśli oparzenie słoneczne jest wystarczająco ciężkie, można przez kilka dni przepisać doustną terapię steroidową (leki podobne do kortyzonu). Jednak kremy steroidowe nakładane na skórę nie przynoszą żadnych korzyści. Jeśli występują pęcherze, można odstawić steroidy, aby uniknąć zwiększonego ryzyka zakażenia. Jeśli pacjent jest odwodniony lub cierpi na stres cieplny , zostaną podane płyny IV (dożylne).

 • Udar słoneczny występuje, gdy wewnętrzna temperatura ciała wzrasta do ponad 40 stopni Celsjusza. Chociaż może mieć różny stopień nasilenia, w najbardziej ekstremalnym przypadku udar cieplny może zabić lub spowodować uszkodzenie mózgu i innych narządów wewnętrznych. Ponieważ łagodniejsze formy udaru cieplnego można stosunkowo łatwo leczyć, ważne jest, aby rozpoznać początkowe oznaki i objawy udaru cieplnego, zanim przejdzie on do tak ciężkiego stadium.

Objawy udaru słonecznego mogą obejmować:

 • Mocny ból głowy
 • Zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie
 • Półomdlałość
 • Brak pocenia się pomimo upału
 • Czerwona, gorąca, sucha skóra
 • Osłabienie lub skurcze mięśni
 • Nudności i wymioty
 • Szybkie bicie serca
 • Szybki, płytki oddech
 • Zamieszanie, pobudzenie lub dezorientacja
 • Drgawki

Jeśli dana osoba doświadczy któregokolwiek z tych objawów, powinna natychmiast wyleczyć się z udaru cieplnego. Pierwszym krokiem jest obniżenie temperatury ciała. Można to zrobić, znajdując chłodne miejsce do położenia się w cieniu, zdejmując dodatkowe ubranie i przykładając do skóry mokrą szmatkę lub lód. Jeśli dana osoba znajduje się w pobliżu domku letniskowego lub domu, powinna spróbować wziąć zimny prysznic lub kąpiel. Drugim krokiem jest ponowne nawodnienie. Udar cieplny często występuje nie tylko w wyniku długotrwałego narażenia na wysokie temperatury , ale także w wyniku połączenia wysokich temperatur i odwodnienia. Powolne nawadnianie napojem energetyzującym jest idealne, ponieważ nie tylko uzupełnia wyczerpane płyny w organizmie, ale także przeciwdziała utracie soli.

udar słoneczny

Jeśli objawy danej osoby stopniowo się nasilają, nawet po wykonaniu tych dwóch kroków, należy zadzwonić pod numer 112. Każde opóźnienie w szukaniu pomocy medycznej może być potencjalnie śmiertelne , szczególnie w przypadku osób w najbardziej wrażliwych kategoriach wiekowych powyżej 50 lat lub dzieci.
Udar cieplny jest niedocenianym stanem, ale można go całkowicie uniknąć, jeśli zostaną podjęte proste środki ostrożności. Te środki ostrożności obejmują:

 • Unikaj wychodzenia na zewnątrz z klimatyzowanego pomieszczenia, gdy wskaźnik ciepła jest wysoki
 • Noszenie lekkiej, jasnej, luźnej odzieży i czapki
 • Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych
 • Picie dodatkowych płynów, zwłaszcza napojów dla sportowców zawierających elektrolity
 • Robienie przerw w cieniu
 • Spróbuj zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu, gdy słońce jest mniej silne – przed 11:00 i po 15:00
 • Unikaj picia kofeiny lub alkoholu, ponieważ oba przyspieszają odwodnienie

Postępując zgodnie z tymi krokami, osoba może w pełni cieszyć się gorącym letnim dniem , zachowując bezpieczeństwo i zdrowie.

Teraz, kiedy już znacie teorię, macie wiedzę praktyczną, zastosujcie zalecenia, żeby móc bez stosowania praktycznych tipów w spokoju śpiewać: „Słońce, świeci nad nami, ogrzewa nasze nagie ciała promieniami…”

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.